מכת שמש

אנרגיה

התקנת מערכות פוטו-וולטאיות (PV) על גגות של מוסדות חינוך ומבנים ציבוריים

אור השמש הוא מקור אנרגיה בלתי פוסק, נקי ומקומי, ופאנלים סולאריים הם המקור הנקי והזול ביותר לייצור חשמל בישראל. מערכות פוטו-וולטאיות (PV) ממירות את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית בכדאיות הכלכלית והסביבתית הטובה ביותר, על אף מרבצי הגז הטבעי שהתגלו בים התיכון. אף על פי כן, ישראל מייצרת רק כ-10% מהצריכה שלה מאנרגיית השמש.

לשמחתנו בחרה המדינה שלא לכסות את השטחים הפתוחים והחקלאיים שלה בפאנלים סולאריים – ועיקר המאמץ להקמתם מופנה לגגות ולשטחים מופרים אחרים כמו מאגרי מים, חניונים ומגרשי ספורט.
כפרי נוער, מוסדות רווחה, מתנ״סים ובתי ספר מגרשי ספורט מהווים "שטחים ציבוריים" זמינים וגדולים להתקנת מערכות סולאריות שרווחיהן ישרתו את המוסדות הללו. מאידך – הכסף הדרוש להשקעה, ובעיקר המיקוד הניהולי הדרוש כדי להגיע למערכת סולארית מאושרת מונעים ממוסדות אלו להצטרף למהפכה הסולארית ולהגדיל את הקיבולת הסולארית בישראל.

פרויקט 'מכת שמש' תומך ומסייע למוסדות ציבור ורווחה להתחבר למהפכה הסולארית באמצעות 3 כלים:
1. ייזום, מיקוד והסרת חסמים
2. הנגשת ידע מקצועי ואדמיניסטרטיבי
3. סבסוד כספי + הנגשת הלוואה ו/או שת"פ עם יזם סולארי

המוסדות המוטבים מספקים לעצמם נתח מצריכת החשמל ותורמים את חלקם לשימור הסביבה והאקלים.

מאז השקת הפרויקט ב-2018 סייענו להפיכת גגות ריקים לתחנות לייצור חשמל סולארי בקיבולת שלמעלה מ-2 מגה-ואט בכפרי הנוער בן-שמן, נווה-הדסה וכפר-גלים, במעון הנגמלים “אילנות”, בעין מאהל הגג של נטפים, על גגות מגרשי ספורט בצפת, וברשויות נוספות כמו מטה אשר, רמלה ועוד.

לפרטים נוספים: אסף שחר assaf@goodenergy.org.il

שיתוף: