יער האקלים הוא פרויקט שמטרתו נטיעת כמות משמעותית של עצים בשטחים שוליים בערים וישובים, בצורה מושכלת, אקולוגית ומתוך חשיבה ארוכת טווח, כחלק מההתמודדות עם משבר האקלים והגברת הצפיפות העירונית בישראל. נטיעת עץ היא פעולה פשוטה יחסית שכל אדם יכול לעשות באופן אקטיבי או לחילופין – לתמוך בביצועה המעשי. לתפיסתנו לנטיעת עצים וליווי צמיחתם יש משמעות סביבתית כמו גם חברתית וקהילתית.

חזון

מבחינתנו לא מדובר רק על לטעת את העצים ולשמח את הלב, אלא גם ללוות את צמיחתם, להשקות ולתחזק אותם, ולשמור עליהם במשך מספר שנים, עד שיהיו חזקים מספיק להכות שורש ולשגשג באקלימנו המתייבש. לכן הפרויקט הוא מבצע רב שנתי הכולל את אקט הנטיעה, ופעולות תומכות להיקלטות העץ וצמיחתו.

בפרויקט לוקחים חלק שותפים אסטרטגים שונים כגון חברות לציוד השקיה וחקלאות, רשויות מקומיות, קהילות ומוסדות חינוך, חברות עסקיות ומתנדבים. והוא מהווה פלטפורמה לשיתופי פעולה בין אזוריים ובין מגזריים בחברה הישראלית- כולם למען הסביבה.

יתרונותיו של עץ

  • קיבוע גזי חממה- עץ הוא הכלי הטכנולוגי הוותיק, המוכח והנפוץ ביותר לקליטת פחמן אטמוספרי. עץ ממוצע מקבע במהלך חייו בין 750 ל-1500 ק"ג CO2 ומסייע למיתון התחממות כדור הארץ.
  • ויסות איי חום עירוניים- עץ הוא “מזגן מקומי" המספק הצללה והקולט את חום השמש ומעכב את עליית הטמפ' בסביבותיו. בקיץ עשוי הפרש הטמפ' בין אזור עירוני המכיל עצים לאזור בנוי ללא עצים לעמוד על 4 מעלות בצל.
  • ריאות ירוקות- החמצן שאנו נושמים, מיוצר ע"י עצים וצמחים ירוקים אחרים. עץ בוגר מייצר כ-100 ק"ג חמצן לשנה. כדי לספק את צריכת החמצן של אדם בוגר ללא כלי הרכב שלו צריכים 6-8 עצים.
  • תמיכה במגוון הביולוגי- עץ הוא מערכת אקולוגית תומכת חיים המהווה בית גידול ומספקת מזון למינים רבים שתלויים בו: ציפורים, צמחים, חרקים, פטריות ומיקרו-אורגניזמים אחרים.
  • שיפור איכות האוויר- העץ סופג מזהמים ומסנן חלקיקים. במהלך חייו, עץ אחד מנקה, מסנן ומטהר 100,000 מ"ק אוויר מזוהם.
  • מניעת שיטפונות- שורשי העץ סופגים מי גשמים ומונעים אירועי שיטפון, הצפות וסחף אדמה.
  • שמירה על שטחים פתוחים וירוקים במרחב העירוני. עצים המכים שורש מעכבים ומייקרים הליכי תכנון ובנייה, ומצמצמים השלכת פסולת עוד לפני שחורשות בוגרות יוצרות סביבן מרקם אנושי שאוהב אותן וחפץ ביקרן. חורשות עירוניות מוצלות הם מקומות מפגש לאזרחים וההבדל החברתי בינם ובין ג'ונגל הכבישים והבטון בולט
  • קירוב לבבות ושיפור המוטיבציה האנושית לשמירה על הטבע – עצים ירוקים ומאסיביים עושים שמח בלב, ירוק בנשמה ובריאות בנפש (לפחות אצלנו…)! החיבור האנושי הרגשי ותרגומו לפעולות שמירה על הטבע הן ערך לוואי סובייקטיבי של הפרויקט. מאידך – אלה הערכים העומדים בבסיסו והמניעים אותנו לכדי פעולה.

 

איפה היער הזה?

ליער האקלים אין כתובת אחת, והוא ממוקם באופן מפוזר בכל רחבי הארץ, בשטחים של ישובים ומוסדות שונים כולל בתי ספר ואשכולות גנים, שטחים פתוחים עירוניים, כפרי נוער ופנימיות, קיבוצים, בסיסי צה"ל, אזורי תעשייה ועוד.

שטחי הנטיעות הינם שטחים שוליים- צדי דרכים, פאתי חלקות חקלאיות, גדות נחלים, שולי שכונות, חצרות של מוסדות, שולי אזורי תעשייה ומסחר. שטחים אלו יאותרו ברשויות, ישובים או במוסדות- אשר מתחייבים לתחזוקה, השקיה ושמירה על העצים בשטחם.

כמה עצים אתם רוצים לשתול?

בכדי לייצר השפעה סביבתית משמעותית ואמיתית, היעד שהצבנו לעצמנו ל-5 שנות הפרויקט הינו למעלה מ-35,000 עצים חדשים ברחבי ישראל.

שנת 2020 – לפחות 3,000 שתילים נטועים.

לשנים 2021-2024 – לפחות 6,000 שתילים נטועים כל שנה.

כל זאת תוך התחייבות לטפל, לדאוג ולטפח את כלל העצים לכל אורך שנות ביסוסם בקרקע.

אין אצלנו "טע ושכח"!

שלבי הפרויקט

1.פעוטון- גידול שתילים בדליים עד הגיעם לגודל מתאים לנטיעות:

שתילים קטנים פגיעים ביותר ליובש ולנזקי בע"ח, ובשלב "הפעוטון" אנו נותנים להם טיפול מסור, ומאפשרים להם לגדול ולהתחזק בתנאי השגחה וטיפוח לפני נטיעתם קבע.

שיטת ה"פעוטון" מאפשרת לנו להביא את היער אל האנשים. הפעוטונים מוקמים בתוך חצרות בתי ספר, מוסדות טיפול ושיקום, בתי אבות וארגונים עסקיים. כך אין צורך בהערכות מיוחדת, נסיעה או הפסד של ימי עבודה או לימודים על מנת להשתתף בפרויקט, והעצים נמצאים קרוב לעין וקרוב ללב.

בשלב ה"פעוטון" ישתלו תלמידים, מטופלים ועובדי הארגונים שתילים בדליים של 10 ליטר, המחוברים למערכת השקיה. אירועי הנטיעות כוללים הדרכה על חשיבות העצים לאדם ולסביבה, והסברה על משבר האקלים ועל ההתמודדות עמו.

בבתי הספר נפעיל בנוסף לפעוטונים תכנית לימודים העוסקת בחשיבות העצים ובהכרות איתם. התלמידים לוקחים חלק בטיפול בעצים ועוקבים אחרי התפתחותם של העצים במשך השנה.

במהלך שנה יוקמו ויופעלו בין 4 ל-6 פעוטונים במוסדות וארגונים ברחבי הארץ. העצים יטופחו במוסדות למשך 6-12 חודשים, בליווי גנן מקצועי.

  1. נטיעות קבע בשטח:

בתום שלב ה"פעוטון" יועברו העצים לנטיעות קבע בשטחים שוליים במוסדות וברשויות. חלק מהעצים יינטעו במוסדות שבהם פועלים הפעוטונים, וחלקם יועברו לרשויות, למוסדות חינוך ולארגונים נוספים.

אירוע הנטיעות: העצים יינטעו בבורות מועשרים בקומפוסט ובביו-פחם, ייקשרו לסמוכה מייצבת ויחוברו למערכת השקיה בטפטוף.

נטיעות הקבע יבוצעו בשטח על ידי עובדי "האנרגיה הטובה", וכן על ידי תלמידים ועובדי ארגונים שיתנדבו לסייע במיזם.

  1. תחזוקה לאורך שנים:

בעלי השטחים בהם נשתלים העצים, מחויבים להשקות את העצים לכל אורך השנה, לבצע גיזום במידת הצורך, לעשב את היער בסוף עונת הגשמים, ולפקח באופן שוטף על תקינות מערכת ההשקיה. הצוות שלנו אחראי על פיקוח וניטור של מצב העצים במשך שנתיים נוספות, תוך כדי קשר רציף עם בעלי השטחים. שתילים מתים מוחלפים בשתילים חיים

 עזרו ליער לגדול- תרמו עצים שישתלו ברחבי היער!

 

 

 

יש בחזקתכם שטח מתאים לנטיעות?

רוצים להתנדב באירועי הנטיעות?

מעוניינים להקים פעוטון עצים במוסד שבו אתם עובדים?

צרו איתנו קשר כאן ונשמח לצרף אתכם לפרויקט!