פרויקט “פחם לעם” פועל להפיכת פסולת עץ לביו-פחם (Biochar) ולשילובו כתוסף קרקע.
הפרויקט תוכנן לנוכח האתגר המשולב של ריכוזי גזי חממה מרקיעי שחקים, שריפה ו/או הטמנה של פסולת אורגנית מעוצה, ודלדול פוריות הקרקע. תהליך ההמרה של עץ לביו-פחם נקרא פירוליזה – ומשמעו פירוק תרמי.
יצור והשמה של ביו-פחם נחשב לאסטרטגיה קריטית לצמצום ריכוז הגז”ח מכיוון שהתהליך “נועל” פחמן אטמוספרי בקרקע בצורה יציבה. בישראל המייצרת מיליון ומאה אלף טון פסולת עץ בשנה מגזם חקלאי, דילולי קק”ל וגזם עירוני וכפרי – אין יצור ושימוש נרחב וראוי בביו-פחם.
זהו פתרון שמשנה את חוקי המשחק בהתמודדות עם שינויי האקלים, והגיע הזמן לאימוץ נרחב שלו בארץ!
אבותינו ידעו להכין ולהצניע ביו-פחם בקרקע חקלאית יחד עם גללי בע”ח – והופעת הדשנים הכימיים השכיחה את הידע העתיק. מחקר מודרני בארץ ובחו”ל מוכיח שביו-פחם משפר את תאחיזת המים, את המבנה הפיסי והכימי של הקרקע, ואת עמידות הצמחים בפני מחלות ומזיקים.יכולות אלה מקורן במבנה הנקבובי ובמטען החשמלי שבצוותא מושכים מיקרו-אורגניזמים סימביוטים לצמח, ומסוככים עליהם. יכולותו של הביופחם להחזיק מים וחמרי הזנה ולשחררם באופן הדרגתי ונכון לסביבת השורשים – מרשימה במיוחד.
“דרך הפחם” מכוון להחייאת כלי העבודה החקלאי החשוב הזה, ומשכלל אותו עם טכנולוגיה מודרנית בשלבי הכנת החמ”ג, הפיחום והיישום בקרקע.

מתקן הניסוי וההדגמה שלנו – “להביור 1” ממוקם בכפר הנוער “עיינות” שליד נס ציונה. זהו מתקן מנתי (Batch Retort) ההופך 2 קוב רסק עץ שמקורו בגזם כפרי לקוב ביו-פחם. התוצר מקבע כטון וחצי של גזי חממה באופן יציב למאות שנים, וניתן להשתמש בו לטיוב קרקעות. אנחנו מתנסים בחומרי גלם מגוונים, במשטרי פיחום שונים, ובייעול שיטות ההכנה והטיפול בחומר גלם ובתוצר הפחמי. אנחנו בוחנים את איכות התוצר, את פליטת מזהמי האוויר , ואת ערכם של תוצרי הלוואי הנוזליים/מוצקים – חומץ עץ (wood vinegar) וזפת.

לאחרונה התחלנו להצניע ביו-פחם בקרקע, ולפתח אמצעי יצור נוספים להגדלת הקיבולת ולספק ביופחם בדליים של 5 ליטר, בשקים של 50 ליטר ובכמות סיטונאית.
אנחנו מספקים מוצר איכותי, טבעי וישראלי להזנת צמחי חקלאות ונוי. קהלי היעד שלנו כוללים את שוק המצע המנותק, תעשיית שתילי החקלאות והפרויקט הלאומי לטיהור קרקעות מזוהמות – לצד מגדלים זעירים, יצרני קומפוסט ובעלי ערוגות ואדניות. בשלב זה אין כוונה ליישום נרחב היקף בקרקע חקלאית.
הפרויקט מבוצע בסיוע ד”ר אלן גרבר ממחלקת קרקע ומים של מכון וולקני. אנחנו מודים לד”ר גרבר על התמיכה המדעית ועל האנרגיה הטובה הניתנים בשפע.

למידע והזמנות- צרו קשר
או ב 077-5112299

info@goodenergy.org.il

 


  • למידע נוסף על מחירים ואפשרויות הזמנה- לחץ כאן.

  • להוראות שימוש ויישום בקרקע- לחצו כאן.

  • לצפייה בסרטון “פחם לעם”- לחצו כאן.

  • לצפייה בהרצאה של איל ביגר על ביופחם בכנס קיימות וקהילה 2018- לחצו כאן.